Zmiany wynikają głównie z decyzji Ministerstwa Cyfryzacji (MC) o wprowadzeniu nowego Centralnego Rejestru Pojazdów (CEP). Opłata rejestracyjna nie jest pobierana, jak to się dzieje obecnie za "rejestrację w dowodzie rejestracyjnym", ale za przeprowadzenie badania, niezależnie od wyniku.
Przedstawiciele środowiska diagnostycznego są pozytywnie nastawieni do tych zmian. Dziś gdy przychodzi klient, diagnosta przeprowadza test i ostatecznie pobiera opłatę. Jest to często dyskutowane, ponieważ kierowcy zazwyczaj nie chcą płacić za badania w przypadku wyniku negatywnego.
Według niego zdarza się, że diagnosta odpowiedzialny za wyniki jest zmuszany przez kierowcę lub przełożonego i zgadza się z kierowcą, że bierze mniej pieniędzy, ale nie przeprowadza normalnego badania okresowego. Następnie kierowca jedzie na inną stację i tam otrzymuje certyfikat rejestracyjny.
Jego zdaniem ta pozornie niewielka zmiana skróci zjawisko odwiedzania przez kierowców stacji diagnostycznych, które są bardziej sprzyjające. Test jest wykonywany, opłata jest obliczana i rejestrowany jest wynik ujemny. Ponadto inne stacje dowiedzą się, dlaczego auto nie zdało egzaminu technicznego, ponieważ informacje będą dostępne online w bazie danych.
Niektóre diagnozy, nawet z informacją, że pojazd nie przeszedł testu chwilę wcześniej, wciąż mogą próbować go zmienić tylko po to, aby zdobyć pieniądze i zatrzymać klienta. Będzie jednak znacznie trudniej ukryć problemy w pojeździe. Policjanci mają dostęp do wyników testu. Dlatego diagnostycy dwa razy zastanowią się, czy chcą dogadać się z kierowcą i ryzykować utratę uprawnień.
Wprowadzenie Centralnego Rejestru Pojazdów (a następnie Centralnego Rejestru Kierowców) umożliwi wprowadzenie dalszych zmian dla kierowców. Ośrodek digitalizacji przewiduje, że e-usługa "Mój pojazd" zostanie uruchomiona w grudniu, umożliwiając właścicielom dostęp do szczegółowych informacji online na temat swoich samochodów. W planach jest więcej planów, np. "Prawa Kierowcy" - możliwość sprawdzenia szczegółowych informacji online na temat praw do kierowania pojazdami różnych kategorii, "Udostępniaj dane pracodawcy" (głównie kierowcom zawodowym) lub "Nauka jazdy i instruktorzy".
Od tej pory za przegląd pojazdu zapłacimy przed badaniem. Starostowie przestają nadzorować stacje kontroli pojazdów. U naszych zachodnich sąsiadów badania technicznego nie przechodzi co 6 pojazd, u nas co pięćdziesiąty. Nowe zmiany mają zmniejszyć skalę oszustw i nadużyć.
Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych zobowiązany jest do przechodzenia okresowego badania technicznego. Badanie okresowe ma na celu sprawdzenie możliwości pojazdu w ruchu drogowym. Na czym polegają badania techniczne i gdzie należy je wykonać?
W najbliższym czasie czeka nas kilka zmian w przepisach dotyczących badań technicznych aut i motocykli. Ich głównym celem jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów ewidentnie niesprawnych i nie spełniających norm, poprzez maksymalne ograniczenie możliwości oszustw w samym procesie badania.
Przyciemniłeś szyby i nie wiesz czy zgodnie z prawem? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł opisujący wszystkie przypadki odnośnie przyciemniania szyb.
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.