Badanie pojazdu po zamontowaniu haka holowniczego

Zamontowałem hak holowniczy. Czy potrzebne badanie techniczne?

Stacja Kontroli Pojazdów CarPoint

Korzyści z posiadania haka holowniczego? Po co?

W przypadku potrzeby przewiezienia mebli lub rzeczy większych gabarytów świetnym rozwiązaniem okazuje się przyczepka. Ze względu na możliwość wynajmu przyczep różnych rozmiarów oraz typów (zamknięte, otwarte itp) powinniśmy sobie poradzić z większością rzeczy, które przyjdzie nam przemieścić. Jedyne co potrzebujemy to hak w swoim samochodzie. Lubisz wypady rowerowe ale znudziły Ci się okoliczne trasy? Nic prostszego! Zamontuj specjalny bagażnik rowerowy, który przymocowany do haka holowniczego zapewni bezpieczeństwo i komfort (kto przewoził rowery na bagażniku dachowym wie o co chodzi).

Tabliczka znamionowa haka holowniczego

Tabliczka znamionowa to jeden z najbardziej istotnych elementów w haka holowniczego. Znajdują się na niej takie informacje jak uciąg haka, nacisk na kulę, rok produkcji oraz symbol i numer homologacji europejskiej. Wiele sprzedawanych haków holowniczych pochodzi z pojazdów powypadkowych lub zostały wyjęte ze starszych samochodów. Brak możliwości odczytania informacji na tabliczce znamionowej najprawdopodobniej sprawi, że nie będziemy w stanie zalegalizować haka o czym możemy przeczytać poniżej.

Zamontowałem hak holowniczy. Czy potrzebne badanie techniczne?

Niezależnie od tego czy hak zamontujemy sami czy w profesjonalnym warsztacie samochodowym, musimy go zalegalizować. W tym celu trzeba udać się do Stacji Kontroli Pojazdów gdzie diagnosta dokona sprawdzenia czy hak został zamontowany prawidłowo oraz nie stanowi ewentualnego zagrożenia. Potwierdzenie zalegalizowania haka holowniczego otrzymamy na piśmie od diagnosty z SKP. Następnie z tym zaświadczeniem (oraz dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu jeśli została wydana) udajemy się do Wydziału Komunikacji gdzie stosowna informacja zostanie "wbita" w dowód rejestracyjny pojazdu.


Pozostałe elementy w cenniku sieci CarPoint